NAWOZY ZWIERZĘCE

KROWIENIEC

Do podlewania roślin stosujemy płynny   krowieniec. Beczkę napełniamy w ¼ nawozem i w ¾ wodą, pozostawiamy bez   pokrywy na kilka tygodni, co jakiś czas mieszając. Po zakończeniu spieniania   się preparatu (fermentacja) jest gotowy do użycia w rozcieńczeniu z wodą   1:10.

ŚWIŃSKI

Odpowiedni nawóz do ogrodu powinien być   na bazie słomy i być dobrze przegniły. Jeżeli nawóz stanowi czyste,   niezmieszane ze słomą łajno, będzie miał małe znaczenie dla gleby.

KOŃSKI

Najlepszy nawóz pochodzi z miejsc, gdzie   konie trzymane są na słomie. Nawóz ze stajni, w kt. konie trzymane są na   trocinach, znacznie dłużej gnije. Jeżeli w nawozie znaczną część stanowią   trociny w stosunku do łajna, należy nawóz przetrzymać przez rok, zanim go   zastosujemy w ogrodzie. Szkoły jeździeckie i stadniny mają duże ilości tego   nawozu i często sprzedają go stosunkowo tanio z własnym dowozem.

OWCZY

Nawóz ten stanowi znakomity surowiec do  produkcji płynnego nawozu. Można go, często bezpłatnie, za pozwoleniem   właściciela, samodzielnie zebrać z pastwiska.

GOŁĘBI

Nawóz ten jest doskonałym aktywatorem   kompostowania i może być dodawany z każdą nową warstwą materiału do pryzmy   kompostowej. Hodowcy gołębi często są radzi, kiedy mogą oddać lub odsprzedać   ptasie odchody z gołębników.

KOZI

Nawóz ten ma podobny udział minerałów i   elementów śladowych co nawóz koński.

UWAGA Świeży nawóz zwierzęcy musi zgnić, zanim zostanie użyty, inaczej uszkodzi rośliny. Jeżeli mamy małe ilości nawozu, dodajemy go do pryzmy kompostu. Duże ilości gromadzimy w kopcu lub na trwałej podstawie i dobrze podlewamy, jeśli nawóz jest suchy. Przykrywamy go folią polietylenową, aby utrzymać wilgoć. Powinien być gromadzony przez co najmniej 3 miesiące, zanim zostanie użyty.

Wykonanie nawozu płynnego tzw. gnojowicy

Worek z juty wypełniamy do połowy nawozem zwierzęcym i mocno zawiązujemy koniec worka sznurem tworząc na końcu pętlę. Beczkę lub inny pojemnik napełniamy wodą i zanurzamy w niej worek z nawozem. Pętlę zaczepiamy na mocnym kawałku drewna, kt. kładziemy w poprzek górnej krawędzi beczki. Po ok. 2 tygodniach wyjmujemy worek i przykrywamy beczkę. Jest to nawóz niezwykle silny i należy go rozcieńczyć wodą do koloru słabej herbaty. Gnojowicę stosujemy 1 x w maju i 1 x w czerwcu/lipcu. Z uwagi na zawartość azotu w gnojowicy nie poleca się jej stosowania do roślin wieloletnich od sierpnia ponieważ rośliny nie zdążą się przygotować do zimy i będą wtedy wrażliwsze na przemarzanie.